AmeriCorps Eli Segal Education Award

Matthew Hanson, Comparative Social Movements
Noah Ginsburg, Renewable Energy
Norhan Basuni, International Crime, Justice and Development / Conflict Resolution

Barry M. Goldwater Scholarship

Itamar Belisha, Applied Mathematics / Electrical Engineering

Benjamin A. Gilman International Scholarship

Michael Clark, Human Rights / Community Health (Uganda)
Valeria Granzo
, Music and the Entertainment Industry (UK)
Catarina Bernardes,
Creative Writing and Global Literature (Ghana)
Ramsi Harrison
, Ethnomusicology (India)
Barbara Grise
, Storytelling / Cultural Studies (Ecuador)
Veronica Chin Hing
, Neuropsychology / Forensic Psychology (China)
Elenore Zuniga,
Art and Social Revolution (Costa Rica)
Emmanuel Gordon
, Business (China)
Zaleika Johnson, Health Communication (Costa Rica)
Sebastian Restrepo, Biology and Society (Thailand)
Samantha Wendorf, Broadcast Journalism and Acting (UK)
Dania Darwish, Political Psychology / International Relations (UK)
Isabel D’andrada, Environmental Science (UK)
Miriam Samoylova, Cultural Linguistics / Legal Policies (Japan)
Christopher Wegenaar, Linguistics / Japanese Studies (Japan)
Joshua Trinidad, Translation and Interpretation / World Languages and Literatures (France)
Reese Thompson, Ethnic Studies in Literature and Media (China)
Norhan Basuni, International Crime, Justice and Development / Conflict Resolution (Egypt)
Athena Kurry, International Political Economy / Sustainable Development (India/Senegal/Argentina)
Rachel McCroy, Social Work and Vulnerable Populations/ Contemporary Global Issues
Ayodele Oti, International Environmental Public Health / Human Ecology (Costa Rica)
Gareth Rhodes, Public Policy / Political Economy (China)
Joann Ruiz, International French Relations (France)
Simon Mairzadeh, International Studies (United Arab Emirates)
Dulce Weschler, Latin American Literature (Argentina)
Lei Jessica Yu, Religion and Politics (Germany)

Center for Arabic Study Abroad Fellowship

Michelle Balon, Arab Studies / Human Rights

Clark Foundation Scholarship

Alyson Jackson, Religion and Literature Analysis

Doris Duke Conservation Scholars Program

Ari Himber, Social Ecology / Urban Planning

Emmy Award – Academy of Television Arts & Sciences

Kayhan Irani, Theatre and Social Change
Warren Lustig, Film and Television Production

Foundation for Hellenic Studies Fellowship

Michael Mueller, Anthropology / History

Fulbright U.S. Student Program

Zhong ‘Linda’ Lin, 2016 (Spain- English Teaching Assistantship) Human Rights / Religion and Society
Alyssa Blumenthal
, 2015 (Sweden- Study/Research) Music Performance and Arts Management / Sustainable and Renewable Energy Engineering
Hogai Aryoubi, 2015 (Turkey- English Teaching Assistantship) Anthropology of Cross-Cultural Aesthetics
Mariya Tuchinskaya, 2014 (Bulgaria- English Teaching Assistantship), Speech Language Pathology and Psychology
William Cheung, 2014 (Germany- English Teaching Assistantship), The History of Philosophy / Continental Philosophy
Russell Barlow, 2013 (Germany), Indo-European Studies
Jaimie Stettin, 2013 (France- English Teaching Assistantship), Literature and Cinema
Joshua Trinidad, 2013 (Colombia- English Teaching Assistantship), Translation and Interpretation / World Languages and Literatures
George Vourderis, 2012 (South Korea), Iberian Literary and Cultural Studies / East Asian Studies
Julia Szendro, 2011 (Hungary), Social Reform / Criminal Reform
Orquidea Perez, 2005 (Austria- English Teaching Assistantship), German
Keisha Toms, 2005 (Yemen),Cross Cultural Studies
Stephanie Trudeau, 2005 (Italy), History and Performance of American Popular Song
Cecilie Finkelstein, 2003 (Norway), Behavioral Science
Daisy Rosenblum, 1999 (Mexico), Linguistics Anthropology / Folklore Studies
Michael Mueller, 1996 (Cyprus- Teaching Assistantship), Anthropology / History
Victor Muallem (England), Communication / TV and Film

Fulbright Hays

Easter Wood, The African Diaspora in the Americas

Fulbright-Nehru Program

Kayhan Irani, Theatre and Social Change

Gates Millennium Scholarship

Shari Lee, Hospitality Management

German Academic Exchange Service (DAAD) Scholarship

Lina Cardona, Film Production / Anthropology

Harvard Latino Leadership Initiative

Sebastian Restrepo, Biology and Society
Nicolas Montano, Juvenile Delinquent Psychology / International Criminology

Humanity in Action Fellowship

Angglelia Sutjipto, Genocide Studies (2015)

International Honors Program

Athena Kurry, International Political Economy / Sustainable Development
Rachel McCroy, Social Work and Vulnerable Populations / Contemporary Global Issues

Jacob Javits Fellowship

Tennessee Jones, The Religious Dimensions of Social Justice in Literature

Jack Kent Cooke Transfer Scholarship

Azar Kafaei (2013)

Jeannette K. Watson Fellowship

Kamelia Kilawan, Journalism / Religious Studies
Elizabeth Kelman
, Global Health
Sabina Ibarrola, Performance, Gender and Social Change
Tyler Alterman, Communications Design / Social Cognition

Jewish Foundation for the Education of Women Eleanor Roosevelt Scholar

Josephine Djonovic, Communications and Public Relations / International Relations
Holly Kiang, Human Dimensions of Global Environmental Change
Diane Kolack, Sustainable Food Studies
Catherine Ryan, Social and Political Theory / Poetry and Experimental Writing

Jonas E. Salk Scholarship

Diana Kachan, Biology / Chemistry

Linguistic Society of American Fellowship

Mary-Caitlyn Valentinsson, Language, Culture and Society

Marshall Scholarship

Nicolas Montano, Juvenile Delinquent Psychology / International Criminology

Mellon Mays Undergraduate Fellowship

Javier Picayo, The Sacred Earth: Healing Ecology
Yexenia Vanegas, Food and Gender in Latin America
Glenda Ullauri, Anthropology of Environmental Politics
Janaye Solomon
, Race, Gender and Class / Art History
Hanifah Walidah Robinson, Popular Culture and Collaborative Media
Alejandra Gonzalez Jimenez, Latin American History / Cultural Anthropology
Bernadette Davis, Sociology with a Focus on the Caribbean
Jared Rodriguez, History of the Americas
Leonaitasi Kuluni, International Affairs / Demography
Lisa Jahn, Medical Anthropology
Rena Jordan, American History
Sonia Adams, British and American Literary Studies / Multicultural Literature
Tiffany Ferguson, Interdisciplinary Perspectives on Urban America / Dance
Winston Scarlett, 20th Literature of the African Diaspora / Publishing

Morris K. Udall Undergraduate Scholarship

Alexis-Jon Keeton, Social Change
Lana Guardo, Environmental Justice

Honorable Mention:
Eric Carlsen, Studies in Sustainability: Urban Food Ecology / Studies in Sustainability: Business and Society

National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) Research Award

Elise Gornish, Conservation Biology
Kim Smith, Telecommunications and Wireless Communication

NPR Kroc Fellowship

Finalist:
Norhan Basuni
, Conflict Resolution / International Crime, Justice and Development

National Science Foundation Graduate Research Fellowship

Daniel Lurie, Neuroscience / Philosophy of Mind
Robert Riggs
, Urban Anthropology and Mass Incarceration

National Science Foundation Research Experiences for Undergraduates

Ayodele Oti, International Environmental Public Health / Human Ecology
Robin Roberts, Astrophysics / Earth-Sun Connection
Sant Mukh Khalsa, Art and Human Culture
Butovens Mede, Cognitive Neuropsychology / Sound Design For Film
Holly Kiang, Human Dimensions of Global Environmental Change

National Science Foundation Scholarship: Computer Science & Mathematics

Abdelrahim Mansour, Computer Science
Luis Eduardo Chamorro C, Operations Research and Applied Math
Reggie Parker, Computer Science
William McCaig, Computer Science / Molecular Biology

New York City Service Fellowship

Ayodele Oti, International Environmental Public Health / Human Ecology

New York City Urban Fellows Program

Bonnie Duen, Leadership Studies in Public Policy
Lisa Jahn, Medical Anthropology
Tiffany Ferguson, Interdisciplinary Perspectives on Urban America / Dance

Point Foundation Scholarship

Kwame Ocran (2012)

Princeton in Latin America Fellowship

Ayodele Oti, International Environmental Public Health / Human Ecology

Public Policy and International Affairs Fellowship

Keisha Toms, Cross Cultural Studies
Maisha Lopa, Economics and International Development

Salzburg Global Seminar Fellowship

Diane Ingino, Documentary Media Research and Production
Easter Wood, The African Diaspora in the Americas

Soros Scholarship

Min Sun Min, Graphic Communications

Thomas R. Pickering Graduate Foreign Affairs Fellowship

Keisha Toms, Cross Cultural Studies

Thurgood Marshall Scholarship Fund

April Mojica, World Literature / Writing
Keisha Toms, Cross Cultural Studies
Louise Anderson, Conflict Resolution: Theory and Practice

Truman Scholarship

Ayodele Oti, International Environmental Public Health / Human Ecology (2010)
Gareth Rhodes, Public Policy / Political Economy (2010)

Finalists:
Ethan Frisch, Conflict Studies / Education and Social Change
Paul Dana, Social Theory

U.S. Department of State Critical Language Scholarship

Ilana Gelb, Hindi (2015)
Javier Picayo, Bahasa Indonesia (2015)
Michelle Balon, Arabic (2013)
Joshua Trinidad, Japanese (2012)

William H. Gates Public Service Law Scholarship

Sarah Lippek, Ethical History of the 20th Century / Creative Writing

Women’s Educational Forum Fellowship

Kathleen Daniel, The Individual and Society
Lei Yu
, Religion and Politics
Pauline Green, Sociology
Mikki Hidalgo, Health and Behavior

Zayed Future Energy Prize

Finalist (funded):
Arlae Castellenos Rodriguez, Environmental Economics